ارسال پرسش حقوقی رایگان


مشاوره حقوقی تلفنی از خط ثابت 9099071439

فسخ عقد

مهدی زارعی
با سلام.اگر زوجه قبل از انعقاد عقد بیماری روانی داشته باد و خانواده زوجه قبل از عقد آن را عنوان نکرده باشند آیا از طرف زوج حق فسخ پا برجاست؟تکلیف مهریه چه می شود ؟ممنون


زهرا بوجاری نژاد
وکیل پایه یک دادگستری
شماره دفتر:۰۲۱۴۴۶۵۶۷۴۵

با سلام و تبریک سال نو

ماده 1101 قانون مدنی: هرگاه عقد نکاه قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود زن حق مهر ندارد...

با عنایت به ماده 1101 اگر نزدیکی واقع نشده باشد زن مستحق مهر نیست و مفهوم مخالف قسمت دوم ماده 1101 نیز چنین استنباط می شود که درصورتی که شما بتوانید جنون زوجه در حین عقد را اثبات کنید در صورتی که نزدیکی نیز واقع شده باشد زن مستحق مهر نمی باشد.

البته همه ی این موارد منوط به اثبات جنون و بیماری روانی زوجه در قبل و هنگام عقد می باشد.