ارسال پرسش حقوقی رایگان


مشاوره حقوقی تلفنی از خط ثابت 9099071439

ارث در زمان حیات پدر و مادر

jj

باسلام.من 3 خواهر و1 برادر دارم و پدرم 84 ساله است و برای اینکه  مقداری ارث بعد از فوت ایشان به دولت نرسد، میخواهد اموال را به نام ما فرزندانش و مادرم کند.15 سال پیش پدرم آپارتمانی ساخت و هر واحد را به نام هر کدام از ما کرد واز خواهرانم و برادرم وکالت گرفت و اجازه فروش به آنها نداد من آنموقع زیر سن قانونی بودم وازمن وکالت ندارد. تا اینکه خواهر بزرگم وبرادرم ازدواج کردند و پدرم حق استفاده از خانه هایشان را به آنها داد وما الان در واحد مادرم وخواهرم که فرزند سوم است وازدواج نکرده زندگی می کنیم و از اجاره خواهر دیگرم که فرزند چهارم است و من امورات زندگی خودمان را می گذرانیم یعنی اجاره برای ما 5نفر که در خانه ایم صرف می شود.پدرم دو مغازه و دوخانه دیگر دارد که قصد دارد به نام ما کند. او مغازه بزرگتر را به نام برادرم کرده ومی خواهد دوخانه و یک مغازه باقی مانده را به نام ما 4 دختر کند.مغازه بزرگتر بیشتر از سهم دو برابر برادرم هست و قصد اجاره دادن آنرا هم ندارد یا اینکه  بخواهد تفاوت آنرا به ما بدهد گفته اگر هم بخواهد بدهد ماهی یک ملیون به ما 4 خواهر است مقداری که باید بدهد 100 ملیون است.و هنوز خانه ها و مغازه به نام ما نشده است چون در حال ساخت است و حدود 6 ماه طول می کشد. و وقتی هم حاضر شود پولی نمی شود وما باید امورتمان را بگذرانبم .مادرم می گوید هیچ قانونی در این رابطه وجود ندارد وما میخواهیم به فرزند پسر بیشتر بدهیم ما زنده ایم ومال خودمان است میخواستم در این رابطه بدانم که واقعا هیچ قانونی وجود ندارد؟ برادرم هم از خانه ای که پدرم 15 سال پیش به نام ما کرده دارد استفاده میکند و هم از مغازه وپدرم می گوید تا ازدواج نکنید نمی توانید از خانه تان(همان که از قبل به نام کرده) استفاده کنید و هنوز هم آن خانه های در حال ساخت به نام ما نشده. و سوال دیگر اینکه اگر تمام دارایی پدرم بین ما و مادرم تقسیم شود می توانیم ما سه خواهر بگوییم مقداری پول جهیزیه برای ما کنار بگذارند چون برادر و خواهر بزرگم ازدواج کردند و قبلا برای آنها خرج شده است؟و دیگر اینکه برادرم گفته است من از پدرم وکالت دارم و اگر ببینم اینها از این ارث خرج اشتباهی بکنند به آنها اجازه نمی دهم. آیا راهی وجود دارد که نگذاریم او در نحوه خرج کردن ما نصمیم بگیرد؟لطفا این پرسش را در سایت نگدارید
زهرا بوجاری نژاد
وکیل پایه یک دادگستری
شماره دفتر:۰۲۱۴۴۶۵۶۷۴۵

با سلام

اگر در سایت نگذاریم پس چگونه به شما پاسخ دهیم

من به طور کلی به شما پاسخ می دهم، انسان زنده به کسی ارث نمی دهد. ارث مفهومی برای پس از مرگ است. بلکه انسان زنده حبه می کند، صلح می کند، بخشش می کند، و بهتر است به پدر و مادرتان توصیه کیند که این بخشش را به عدالت انجام دهند که مورد خشنودی خداوند نیز باشد و اگر به فرزندانی زیاده تر از فرزندان دیگر بخشش کنند مسلما خیر آن مال را نخواهند دید.
باید به شما که چیزی نداده است سندی به نام شما منتقل کند. پول حهیزیه دختران شوهر نکرده را نیز به اندازه ای که عرف است و در شان و منزلت پدر شما است به دخترانش بدهد. وکالتی که برادر شما از پدرتان دارد تا پدر شما زنده است حق ندارد به لاجهت و ناحق از آن استفاده کند.
پدر شما از آنجایی که خود سالم است بهتر است این وکیل نا عادل را عزل کند. چون بحمدالله پدر شما از سلامت کامل جسمی و روانی بهرهمند است.