مطالبه وجه در صورت کلاهبرداری

bahram

با سلام و عرض خسته نباشید
یکی از دوستان من در حدود یک سال پیش درگیر یه مسئله ای شد ولی چون به قول خودش شکایت کردن رو بیهوده میدونست دست از شکایت کردن کشید ولی من میخوام اینجا این سوال رو از شما مطرح کنم که اگر شما امیدواری به حل مساله دادین من اینو به دوستم بگم تا بره شکایت کنه
دوست من در آذر ماه سال پیش مبلغ پانزده میلیون تومان وام خرید خودرو گرفت که با پس انداز خودش بتونه ماشین بخره بعد از طریق روزنامه یه آگهی پیدا کرد که ماشین مورد نظرش رو اونجا دید.
در اولین قرار با صاحب ماشین ایشون ماشین رو نیاوردن و رویت نشده بود و با گفتگویی که با ایشان داشتن (اون آقا تونسته بود اعتماد دوستم رو جلب کنه آخه دوستم یه کم ساده اس و سریع با همه رفیق میشه) قرار شد یه ماشین مدل بالاتر و گرانتر را ایشون مهیا کنه و زنگ بزنه تا معامله کنن.
دوست من هم به ایشان اعتماد کرده و قول و قراری به صورت شفاهی انجام دادن.
بعد یه هفته دوست من دیده که با اون پس انداز و پول وام توانایی خرید خودرو قول داده شده را نداره و از خرید ماشین منصرف شد و تصمیم گرفت با پولش یه کار دوم دست و پا کنه اما آن شخص که با دوستم صحبت کرده بود گفته بود که من ضرر کردم و ماشین شما را پیدا کردم و شما باید خسارت من را بدهی . دوست من زیر بار نرفت تا اینکه ایشان تصمیم به آبروریزی در محل کار دوست من و منزل ایشان گرفت و تهدید کرد که آبروریزی خواهد کرد . نهایتا دوست بخت برگشته من علاوه بر آن 15 میلیون ،5 میلیون دیگر هم به این آقا داد تا مثلا ضرر ایشان جبران شود و دست از آبروریزی بردارد.
حالا با گذشت این مدت با من مشورت کرده تا ببیند آیا می تواند از این آقا شکایت کند و پول خود را بگیرد؟
-هیچ قولنامه یا سندی بین این دو منتقل نشده و همه چیز شفاهی بوده
-اون آقا چک بین بانکی به مبلغ 15 میلیون را شخصا از بانک گرفته و سند بانکی آن موجود است
-بریده آگهی روزنامه نیز موجود است به علاوه پرینت تماس تلفنی که بین این دو نفر رد وبدل شده