گرفتن تعهد مغایر با قوانین

علی

بسمه تعالی

با سلام و احترام؛

بنده در اردیبهشت ماه سال 93 از طریق اداره کل نوسازی مدارس فارس درخواست امریه سربازی (کارمند وظیفه) دادم تا خدمت مقدس سربازی را در این اداره کل بگذرانم و پس از بررسی با این درخواست موافقت گردید. در هنگام تحویل مدارک و تکمیل فرم­های مربوطه یک فرم تحت عنوان تعهد عدم استفاده از کسری خدمت به بنده دادند و بیان کردند که اگر بخواهید در این اداره باشید نباید از کسری خدمت استفاده کنید و مسئول مربوطه گفت این تعهدنامه بر اساس "بخشنامه­ای" هست که از تهران به این اداره کل ابلاغ شده است و بنده نیز بر همین اساس قبول کردم و آن فرم تعهد را پر و امضاء نمودم.

بعد از بدو ورود ما به این اداره کل جهت انجام خدمت سربازی و مشاهده فیش حقوقی، مشخص گردید که کمک هزینه خوراک و کمک هزینه مسکن غیربومی از این فیش حقوقی حذف گردیده است و از طریق مذاکرات صورت گرفته با معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی نتیجه­ای حاصل نشد و این معاون از پرداخت هزینه خوراک و هزینه مسکن غیر بومی ممانعت کرده و بنده را تهدید کرد که اگر بخواهی اعتراض کنید بایستی به پادگان برگردید و مابقی خدمت سربازی را در آنجا باشید. اینجانب نیز مجبور شدم که دهان به اعتراض ببندم و حرف آن­ها را گوش کنم و مسیر راه مرودشت تا شیراز را که تا خود اداره حدود 45 کیلومتر هست را هر روز در تردد باشم. بعد از گذشت یک سال بنده را خواستن و گفتند که باید در برگه تعهد عدم استفاده از کسری خدمت جمله­ای را اضافه کنید و بنویسید که شما با فرض بومی بودن پذیرش شده­اید. بنده نیز اول ممانعت کردم اما با توهینات و تهدید معاون جدید مجبور شدم بنویسم و امضاء کنم.

با پیگیری­های صورت گرفته از طریق سپاه فجر استان فارس و طبق آخرین صحبت­های سردار کمالی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، در همین حین متوجه شدیم که هیچ­گونه دستورالعمل یا بخشنامه­ای مبنی بر عدم استفاده از کسری خدمت مقدس سربازی برای سربازان امریه وجود ندارد و سربازان امریه نیز مانند سایر سربازان می­توانند از کسری خدمت استفاده کنند و این تصمیمات داخلی و خودسرانه خود مسئولان این اداره کل بوده است. همچنین طبق بخشنامه ابلاغی از طرف دفتر سیاستگذاری و نظارت راهبردی حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح بایستی کمک هزینه خوراک به سربازان پرداخت گردد و در فیش حقوقی آن­ها ثبت شود. همچنین کمک هزینه مسکن سربازان غیربومی نیز بایستی بر حسب عرف منطقه پرداخت گردد.

با توجه به توضیحات فوق و توجه به اینکه این تعهد داخلی اداره بوده و دقیقاً نقطه مقابل قانون مصوب کشوری می­باشد، آیا اعتبار قانونی دارد؟ آیا اگر از طریق دیوان عدالت اداری اقدام کنم هزینه خوراک و مسکن غیربومی به اینجانب و سایر سربازان پرداخت می­شود؟ لطفا بنده را راهنمایی کنید.

پیشاپیش از بذل توجه و راهنمایی شما کمال تشکر را دارم.