ارث

عباس

باسلام و احترام و تشکر از لطف شما

مردی دارای همسر و چهار پسر (پسر بزرگ 19 ساله و مابقی زیر 18 سال) به دلیل عدم توفیق در کسب و کار بدهکار افراد متعددی شده است و در موردی نیز سند منزل پدرزن خود را وثیقه قرار داده اما بدلیل فشار طلبکاران و عدم توانایی در پرداخت نهایتا اقدام به آتش زدن خود نموده و بر اثر شدت جراحات فوت نموده است. مالکیت و دارایی خاص و قابل ملاحظه ای ندارد. پدر و مادر و دو خواهر متاهل این شخص در قید حیات هستند که پدر و مادر این شخص (متوفی) فقط مالک یک واحد آپارتمان 50 متری ساکن کرج ( که بنام مادراست) هستند که درآمد خاص، حتی حقوق بازنشستگی و بیمه نیز ندارند و تنها درآمد ثابت این پیرمرد و پیرزن یارانه آنهاست. البته این شخص برای دریافت کمک مالی از والدین خود در زمان حیات، به ایشان مراجعه نموده و درخواست فروش آن را برای پرداخت بدهی خود، نموده است که پدر و مادر به دلیل عدم تمکن مالی، زیر بار حرف او نرفته اند. حال پس از فوت این شخص، همسر و فرزندان او به تحریک داییها و بستگان مدعی هستند که این خانه (خانه پدر و مادر) متعلق به همسر وی و پدر فرزندانش و این خانه را او برای والدین خود خریده است و بدلیل فوت ایشان، دایما والدین او را (پدر و مادر متوفی را) تهدید به آتش زدن منزل و بیرون کردن از منزل میکنند. این شخص حدود دو هفته پیش اقدام به خودسوزی کرده و فوت نموده است و همسر و فرزندان (به تحریک بستگان) دایما در تماس تلفنی با پدر و مادر متوفی علاوه بر تهدید آنها، بارها و بارها در گفت های خود ذکر کرده اند که فقط دو هفته دیگر صبر کنید تا ببینید چه بلایی به سرتان می‌آوریم لذا پدر و مادر متوفی بسیار نگران هستند که دو هفته دیگر مثلا چه اتفاقی خواهد افتاد! چرا که برخی از افراد هم از طریق اینترنت مطالبی را به آنها منتقل میکنند که مثلا گفته شده «اگر وراث درمدت یک ماه پس از فوت متوفی (دوهفته پیش فوت نموده و دو هفته بعد یک ماه خواهد شد) اقدام به رد ماترک متوفی نکنند بدهی او بر گردن آنها خواهد بود» دلواپسی این پدر و مادر را بیش از پیش میکنند.

سوال اینکه با توجه به مقروض بودن این شخص (در حدود 100 میلیون تومان) و عدم مالکیت مغازه، ماشین و هیچگونه سندی و عدم تمکن مالی متوفی و نیز عدم تمکن مالی پدر و مادر ایشان، این دیون چگونه و باید ازکجا تامین و پرداخت شود و چگونه باید رضایت طلبکاران را جلب کرد؟؟؟

همانطور که عرض شد شخص متوفی دارای همسر و چهار پسر (پسر بزرگ 19 ساله و پسر کوچک حدود 6 ماهه) و دارای پدر و مادر (در قید حیات) و دو خواهر متاهل است. پدر و مادر همسر او نیز در قید حیات بوده و سند منزل ایشان بعنوان وثیقه یکی از طلبکاران در گرو بانک است.

میدانم که در طرح سوالم، زیاده روی و خلاف قوانین حاکم بر سایت شما رفتار نمودم اما استدعا دارم برای رضای خدا و رفع نگرانی از این پدر و مادر داغدار، پاسخ را کامل، شفاف و قابل فهم برای افراد غیرمتخصص در امر حقوق (مثل بنده) بیان فرمایید. قبلا از مساعدت و بزرگواری شما کمال تشکر و امتنان را دارم.

اجرکم عندالله

التماس دعا

ارادتمند: حلیمی