ترکیدگی لوله آب ساختمان

فواد

ما در یک آپارتمان سه طبقه (هر طبقه دو واحد، مجموعا شش واحد) ساکن هستیم.
حدود دو سه ماه پیش قبض آب به مبلغ 7.100.000 تومان برامون اومد و متوجه شدیم لوله آب طبقه اول (همکف) از داخل ساختمان یکی از همسایه ها (واحد یک) ترکیده و کلی آب هدر رفته. توضیح اینکه کنتور آب این 6 واحد مشترک هست و هر واحد برای قطع و وصل کردن جریان آب به داخل واحدشون یک فلکهء اصلی دارند و میتونن آب واحد خودشون رو قطع کنن. الان مشکل ما اینه که این قبض آب رو چه کسی باید پرداخت کنه؟ و آیا هزینه تعمیرات و لوله کشی جدید که فقط داخل واحد 1 هست، چه کسی باید پرداخت کنه؟

خب این طبیعیه که مالک واحد 1 میگه هزینه ها مربوط به همست و باید تقسیم بر کل واحدها بشه و  مالکین بقیهء واحدها (واحدهای 2 تا 6) هم میگن همهء هزینه ها رو باید واحد 1 پرداخت کنه! و همهء هزینه های تعمیرات هم به خودش مربوط میشه!
بعد از کلی جر و بحث همسایه ها، مالک واحد 1 با فحاشی تهدید کرد که من دیگه هیچ پول شارژی (نظافت، گاز، آب، برق و...) پرداخت نمیکنم و اگه آب قطع بشه، درب خونمو میبندم و میرم یه جای دیگه زندگی میکنم.

ما مالکین 5 واحد با هم رفتیم شورای حل اختلاف و با تقدیم عریضه به شوار، درخواست تعیین دلیل و میزان خسارت کردیم. پرونده به مرحلهء اعزام کارشناس از سوی شورای حل اختلاف رسید. با کارشناس که صحبت کردیم قرار شد بیاد ولی وقتی فهمید که مالک واحد1 نمیذاره کسی بره داخل خونه، گفت از دست من کاری برنمیاد! و باید به دادگستری مراجعه کنید.

با اداره آب صحبت کردیم و اونا گفتن که اگه ثابت بشه که این آب مصرف نشده و هدر رفته، میتونین مبلغ قبض رو از حدود هفت میلیون تومان، به حدود 1.300.000 تومان کاهش بدید، ولی یا باید از محل ترکیدگی لوله آب برامون عکس بگیرید، یا باید خودمون (اداره آب) کارشناس بفرستیم و بررسی کنیم. خلاصه کارشناس اداره آب اومد ولی مالک واحد1 لج کرد و در خونشو باز نکرد که کارشناس بره داخل. مدیر ساختمون زنگ زد به پلیس 110 و باز هم درب خونشو باز نکرد و پلیس یه برگهء صورتجلسه بهمون داد.

امروز یکی از همسایه ها رفته دادگستری و موضوع رو مطرح کرده، ولی اونجا بهش گفتن ربطی به دادگستری نداره و باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

الان ما باید چیکار کنیم؟ حل اختلاف؟ دادگستری؟ به کجا باید مراجعه کنیم؟