سفته و اصل مدرک تحصیلی در قرارداد کاری

با سلام
من ساکن شهرستان هستم و 3ماه است که برای شرکتی تهرانی مشغول به کار هستم
این شرکت قبل از اینکه با من قرارداد ببندد اصل مدرک تحصیلی من را گرفته و رسیدی هم به من نداده است
حالا قراردادی 2 برگی برای من ارسال کرده است که قرار شده من امضا کنم و به همراه 5 میلیون چک(که من چک ندارم و قرار شده سفته بدم) به عنوان تضمین و حسن انجام کار برایشان با پست بفرستم
در برگ اول قرارداد ذکر شده:
"همکار یک فقره چک به مبلغ کل دریافتی سالیانه به هنگام امضای قرارداد در رابطه انجام وظایف طبق مقررات به عنوان تضمین و حسن انجام کار در اختیار شرکت  قرار میدهد. این سند تضمین پس از اتمام مدت توافقنامه و تسویه حساب کامل و عودت کلیه اسناد و مهر شرکت پس از شش ماه عینا به همکار مسترد میگردد. بدیهی استدر صورت قصور از انجام وظایف بر اساس مفاد قرارداد شرکت خسارت های ناشی از آن را طبق محاسبات خود از محل سند مزبور بدون قید و شرط وصول خواهد نمود."

در پایین این برگ آمده که این قرارداد در7 ماده تنظیم شده و بعدش امضای "همکار" و امضای" شرکت "هست
در برگ دوم که فقط محل امضای "همکار " وجود داره روش نرخ محاسبه دستمزد ذکر شده  و این 2 بند:
-اجرای قرارداد و نفوذ آن منوط به به ارائه چک تضمین به مبلغ 5 میلیون تومان خواهد بود
-نفوذ قرارداد و پرداخت حقوق منوط به ارائه اصل مدرک تحصیلی خواهد بود

حالا سوال من اینه که آیا این برگ دوم قرارداد که فقط هم امضای من پاش میخوره میتونه به عنوان سندی مبنی بر اینه من سفته و مدرک تحصیلیمو دادم بهشون باشه؟ یا باید ازشون درخواست رسید هم بکنم؟ (با توجه به اینکه رسید برای مدرکمم خواستم اما گفتن رسید پست نمیکنیم فقط اسکن میکنیم ایمیل میکنیم-آیا این رسید ایمیلی از نظر قانون مورد قبول هست؟)
در سفته چی بنویسم که کارفرما نتونه ازش استفاده بکنه؟ و کلا در کدام قسمت های سفته باید چیزی بنویسم؟و چطور رسیدشو بگیرم در حالی که من شهرستانم و شرکت در تهران؟
آیا با توجه به مواردی از قرارداد که اینجا نوشتم برای محکم کاری در مورد مدرکم و سفته ، در قرارداد تغییری لازم هست که ازشون بخوام توش اعمال کنن؟ یا چیزی نیاز هست که خودم اضافه کنم یا بنویسم؟
پیشاپیش از لطف و پاسخ شما سپاسگذارم