سنوات ارفاقی

بیژن

سلام خسته نباشید.به یک مشاوره حقوقی نیاز دارم  بنده پرسنل   ارتش میباشم استخدامی سال 75  الان دارای 21 سال خدمت هستم   از سال 80 تا کنون یعنی به مدت 16 سال درفیش حقوقی در قسمت سختی کار درمحیط نامتعارف مشمول دریافت 600 امتیازحق اشعه  و 700 امتیازسختی کار بوده ام و همچنین از 18 روز مرخصی اشعه نیز بعلاوه مرخصیهای عادی برخوردار بوده ام و در این مدت مدام در محیطی کارکرده ایم که حاوی اشعه گروه ب (غیریونساز) بوده    من متوجه شده ام که دو قانون وجود دارد که شاید ما شامل ان بشویم یکی قانون حفاظت دربرابر اشعه و دیگری قانون مشاغل سخت و زیان اور حال بنده تصمیم به خروج از ارتش را دارم   طبیعتا نمیتوانم از قانون حفاظت دربرابر اشعه استفاده کنم زیرا بنده بایست 25 سال خدمت داشته باشم تا بتوانم از سنوات ارفاقی حداکثر 5 سال استفاده کنم میماند قانون مشاغل سخت و زیان اور  با توجه به این موارد خواهشا به سوالات بنده پاسخ  بدهیدممنونم.

سوال 1- دربرنامه ششم توسعه کشور قانون حفاظت دربرابراشعه مصوبه سال 67 مرجع قرار گرفته است و در ایین نامه در بند 4 ماده بیست پرداخت فوق العاده کار با اشعه تاسقف  50 درصد حقوق عنوان شده چیزی که در عمل نمیبینیم و این بند اجرایی نشده تاکنون بلکه در قوانین خدمات کشوری تبدیل به سختی کار شده که بسیار پول کمی است با توجه به تصریح قانون برنامه ششم توسعه به پرداخت ماده بیست فوق العاده حق اشعه ایا این مورد و معوقات ان برای بنده قابل پیگیری هست؟

 

سوال2- بنده دوست دارم از ارتش خارج بشم ولی موانع بسیاری جلوی ما میذارند و اصلا  اجازه خروج نمیدهند اما فکر میکنم شاید بتونم از طریق دیوان عدالت واستفاده از قانون سخت وزیان اور دستورش رو بگیرم چون وقتی به نیروی انسانی درخواستم رو مطرح کردم گفتند از ستاد کل نامه دادند که به هیچ عنوان نامه های درخواست سنوات ارفاقی (چه اشعه و چه سخت وزیان اور)اقدام نشود و شما بایست سی سال تمام خدمت کنید.خب من در سامانه قوانین مجلس جستجو کردم و تنها ایین نامه ای که ملزم کرده وزارت دفاع و نیرهای مسلح رو به اجرای مشاغل سخت وزیان اور   قانون تسری مفاد تبصره   3   نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران وجنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور مصوب 1367 به شاغلان مشاغل سخت و زیان آور کلیه نیروهای نظامی و انتظامی، وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح (مصوبه سال 1377 ) هستش که بر اساس ایین نامه ان که در تاریخ 17/7/79 تصویب شده  گفته شده که نیروهای نظامی   در صورتی که بیست سال خدمت  داشته باشند و دوسوم این خدمت در مشاغل سخت و زیان اور گذشته باشد میتوانند درخواست بازنشستگی بدهند با سنوات ارفاقی حداگثر 5 سال با توجه به درجه سختی کار که من فکر کنم درجه دو حساب میشم  ایا میتونم از این قانون استفاده کنم و درخواست بازنشستگی کنم ایا متن این قانون برای ارتش الزام اور هست ؟زیرا نوشته نیروهای نظامی میتوانند کارکنان مشمول را بازنشست کنند اما الزامی نکرده که حتما بازنشست کنند میخواستم زوایای این قانون رو برام روشن کنید و من برای این درخواست بایست چکار کنم .

سوال 3- در بعضی سایتهای مشاوره من دیدم که مشاوران به افرادی که در مشاغل سخت وزیان ار کار میکنند میگویند هر سال حق بیمه در مشاغل سخت وزیان اور مساویست با یک سال ونیم یعنی اگر بیست سال خدمت کنید میشه با سی سال سنوات بازنشست شد و اینطور مطرح میکنند که مجموع سنوات کاری عادی به علاوه سنوات مشاغل سخت بایست سی سال تمام بشود یعنی من نمیتونم با بیست سال خدمت و مثلا سه سال سنوات ارفاقی بازنشست بشم؟

 

 

سوال4- چرا در قوانین مشاغل سخت وزیان اور تامین اجتماعی که گفته بالاترین درجه سختی رو به ازای هر سال کار  سخت وزیان اوریک سال سنوات ارفاقی داده میشه   حداکثرتا ده سال سنوات ارفاقی اما درایین نامه قانون مشاغل سخت نظامیان گفته شده حداکثر 5 سال سنوات ارفاقی میدن ایا این کار تبعیض امیز و غیر قانونی نیست؟ 

سوال 5 با توجه به همکاری نکردن نیروی انسانی ارتش برای سنوات ارفاقی و اینکه بنده برای تشکیل پرونده بر علیه ارتش نیاز به مدارک سوابق کاری از یگانم دارم درصورت خودداری چطور میتونم مدارک  رو ازشون بگیرم

 سوال 6- در ماده 103 قانون خدمات کشوری تبصره یک در مورد بازنشستگی مشاغل سخت و زیان اور شرط سنی 55 سال رو اعلام کرده خواستم بدونم این بند با قانون سخت و زیان اور درتعارض نیست؟

سوال 7-اگر وکلایی در این مورد تخصصی کارکردندوتجربه دارند لطفا اعلام بفرمایند